Matematické príklady žiakov

 

1. Príklad:

Rodina Bobríkovcov a Krtkovcov sa rozhodla, že v suteréne panelákového domu si prenajmú miestnosť 5,6 m dlhú a 4,2 m širokú na spoločné podnikanie. Dohodli sa, že miestnosť si vymaľujú. Zistili, že v predajni majú balenie farby po 5 kg, 7,5 kg a 10 kg. Pomôžme im zistiť, aké balenie farby majú kúpiť, ak podľa výrobcu na 60 m2 je treba 7,5 kg farby. Miestnosť je 2,6 m vysoká, dvere majú rozmery 1 m x 2 m, okno 2 m x 0,7 m, maľovať budú steny a strop.

Na maľovanie miestnosti by bolo najvýhodnejšie kúpiť _____kg balenie.

 

2. Príklad:

Na hrade svojich predkov žil mladý šľachtic Cyprián.  Jeho dedičstvom bol hrad v žalostnom stave a žiadna finančná hotovosť. Rozhodol sa, že zoženie sponzorov a obnoví aspoň hradný múr. Múr je 110 m dlhý, 45 cm široký a 2,5 m vysoký.

Koľko bude potrebovať tehál, keď na 1 m3 treba 90 kusov?

Bude mu stačiť truhlica s 20 000 eurami, keď 1 tehla stojí 1,95 € ?

 

3. Príklad:

Na pozemku s rozmermi 20 m a 30 m žil káčer s kačicou. Na jar sa im vyliahlo 12 utešených kačičiek.

Káčer začal nariekať: „ Ako sa postarám o toľko krkov, veď ani bazén nemáme, kde by sa moje deti kúpali?! “

Rozhodol sa:” Dáme ho urobiť! ”

Chytil ceruzku a začal plánovať: „Bazén zaberie z pozemku plochu veľkosti obdĺžnika s rozmermi 11, 5 m a 8, 2 m.“

„ Budú mať moje detičky dosť miesta na šantenie a hranie na tráve­?“ opýtala sa jeho manželka.

Káčer uvažoval: „Neboj sa, drahá, na hranie im zostane:

- viac ako 300 m2, ale menej ako 400 m2

- viac ako 400 m2, ale menej ako 500 m2

- viac ako 500 m2, ale menej ako 600 m2  ”

Ktorú odpoveď si kačica vybrala ako správnu?

 

4. Príklad

Janko, Marienka a ich rodičia zbierali v lese jahody. Cestou domov objavili opustenú chalúpku starej Ježibaby. Chalúpka bola zo sladkostí - z čokolády a perníka. Rozhodli sa, že ju celú zjedia. Spoločne by im to trvalo 180 dní. Janko zistil, že má alergiu na čokoládu a perník, preto sa nemohol hodovania zúčastniť. Koľko bude trvať zvyšným členom rodiny zjesť celý domček?

Po 12 dňoch hodovania im zostalo zle. Prejedli sa sladkosťami, a preto si mobilom zavolali lekársku pomoc. Koľko percent z chalúpky sa im podarilo zjesť za 12 dní?

Keď ich sanitka odvážala do nemocnice, vracala sa domov Ježibaba z kongresu v Transilvánii.  Letela na solárnej metle rovnomerným pohybom rýchlosťou 50 km / hod. Preletela 350 km. Koľko jej trvala cesta domov?

Keď sa vrátila, neverila vlastným očiam, časť chalúpky bola zjedená. Zistila, kto to má na svedomí a prinútila záškodníkov dať všetko do poriadku. Všetci štyria spotrebovali na opravu chalúpky 250 ks čokolády po 0,50 € a 300 ks perníkových srdiečok po 0,30 €. Koľko € zaplatili za opravu chalúpky?

 

Marek Bartoš VIII. A